Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Budynki

Budynek przy ul. Powstańców Warszawy 23

 

Budynek Sądu przy ul. Powstańców Warszay 23 (dawniej do 1945 Schlageterstrasse a jeszcze wcześniej Proskestrasse) powstał w pierwszej dekadzie XX w. Budynek, przeznaczony dla Sądu Krajowego, Administracyjnego I Instancji Sądu Rejonowego Ziemskiego II Instancji, swoją jurysdykcją obejmującego oprócz Gliwic, Toszka, Pyskowic, Zabrza, także dalsze tereny Mikołowa i Pszczyny, został zaplanowany jako rozszerzenie i funkcjonalne uzupełnienie dawnego Sądu prz ul. o.Jana Siemińskiego 10a (była ul. Wieczorka) (uprzednio Klosterstrasse). Nowy budynek ze względu na predyspozycje projektantów i znaczenie autorytetu tradycji, otrzymał cechy stylistyczne w granicach historyzmu przy zastosowaniu najbardziej nowoczesnych technologii, instalacji i wszelkich elementów funkcjonalnego wyposażenia wnętrz sądowych. Budynek, zasadniczo trójkondygnacyjny, pierszą kondygnację (parter) zajmował Sąd Krajowy (amtsgericht), natomiast drugą i trzecią (piersze i drugie piętro) - Sąd Rejonowy (Landesgericht). Całość została przykryta dachem łamanym, mansardowym, malowniczym w formie, charakterystycznym dla wielu publicznych budowli śląskich. W połowie dachu pionową dominantę utworzyła wieżyczka przypominająca sygnaturkę z dzwonkiem igałką, zwyczajowo zawierającą historię obiektu.

 

Budynek przy ul. o.Jana Siemińskiego 10a (była ul. Wieczorka)

 

W 1855 roku podjęto decyzję o budowie w Gliwicach nowego gmachu sądu. Sąd gliwicki miał służyć nie tylko mieszkańcom miasta, lecz także okolicznym miejscowościom. Należało to wziąć pod uwagę planując wielkość obiektu. Od chwili oddania gmachu do użytku mieścił się wnim Królewski Sąd Okręgowy (Königliche Kreisgericht). Zasadniczą część - korpus- wybudowano w latach 1859-1861 Był to dwukondygnacyjny budynek wyróżniający się swoją sylwetą w krajobrazie tej części miasta. Budynak zaprojektowany został w duchu panującego w drugiej połowie XIX w. eklektyzmu. Po następnej reorganizacji pruskiego sądownictwa znalazł tu swoją siedzibę także Sąd Ziemski (Landsgericht) oraz Prokuratura Staatsanwaltschaft). Sąd Ziemski obejmował swoim zasięgiem okręgi: Gliwice, mikołów, Zabrze, Pszczyna, Toszek, Pyskowice. Sąd w Gliwicach miał pod koniec XIXw. pod swoją jurysdykcją 203 miejscowości i blisko 205 000 ludzi. Musiało to wpłynąć na decyzję o rozbudowie gmachu sądu. Na przełomie 1879/1880r. do korpusu głównego dobudowano skrzydło, co znacznie poprawiło funkcjonowanie sądów. Parter budynku zajmował wtedy Sąd Rejonowy, a pierwsze i drugi piętro Sąd Ziemski i Prokuratura. Opisywany budynek sądu stał się jednak zbyt mały, skoro zapadła decyzja o budowie nowego gmach sądu. W 1901r. przystąpiono do jego budowy. Zaplanowano budynek o formach neobarokowych, o wiele większy od poprzedniego. W 1904r jego budowa została już ukończona . Powstał nieopodal istniejącego już sądu. Oba budynki sądówzostały ze sobą połączone > Na styku obu z nich mieści się do dziś reprezentacyjna sala rozpraw. Nieopodal znajdował się areszt. W ten sposób cały kwartał masta przeznaczono dla wymiaru sprawidliwości. Budynek dawnego Sądu Ziemskiego pełnił swoją funkcjęnieprzerwanie do II wojny światowej. Później tu swoją siedzibę znalazło Technikum Samochodowe, przekształcone następnie w Zespół Szkół Samochodowych. Po gruntowynym remoncie i modernizacji znalazł w nim siedzibę Sąd Rejonowy w Gliwicach działający obecnie w dobudowanym w 1904r budynku.

 

 

powyższe opisy powstały na podstawie ulotek informacyjnych Muzeum w Gliwicach autorstwa Jolanty Wnuk oraz E.Dębowskiej

Drukuj informację